lerka: (ptichka)
[personal profile] lerka

28 лютого1890р. народився Сорохтей Осип-Роман Йосафатович - маляр, графік, карикатурист, педагог. Народився в с. Баранчичі Самбірського повіту, тепер с. Баранівці Самбірського р-ну Львівської обл.

Сорохтей був яскравим представником авангардної течії у мистецтві початку ХХ ст. Працював у жанрі портрету, графічної сатири, релігійного мистецтва, натюрморту.

«Всюди, де великий дух висловлює свою думку, є Голгофа»

Ці слова Г. Гейне записав 1937 р. до свого щоденника Осип-Роман Сорохтей. Скромний учитель рисунку провінційної Станіславської гімназії, а водночас один з найгостріших за соціальною орієнтацією і трагічних за невизнаністю таланту західноукраїнських митців міжвоєнного двадцятиліття.

Осипів батько, чех Срхтей, потрапив в Україну, як залізничник. Після народження Осипа родина переїхала у Станиславів. Невдовзі сталася трагедія - батько загинув на роботі.

Осип ще змалку використовував кожну можливість для малювання. Навіть тікав зі школи на передмістя до свого учителя,— невдалого художника-маляра, в тім найкращого вихователя. Він навчив тому, що Осип вже ніколи не забував — бачити, і вчитися бачити, і бачити різних людей, і бачити людей у людях, і бути їм вдячним хоча би за те, що можеш їх бачити. В Станиславові здобув середню освіту та закінчив учительську семінарію.

Вже, з дещо зміненим на український лад прізвищем — Сорохтей, поїхав до Кракова вчитися у найкращій художній академії — Краківській Академії Мистецтв (1911 — 1914 і 1919 — 1920). Сумлінно навчався, отримав безліч нагород (одна, найцікавіша,— за нічний рисунок). Ще при вступі Сорохтей, син чеха і польки,— заявив, що він українець.

У 1914 році був змушений служити у війську. Вибрав легіон Українських Січових Стрільців, — єдиного українського військового формування в складі австро-угорської армії, сформоване з добровольців, які відгукнулися на заклик Головної Української Ради 6 серпня 1914. Там він прослужив чотири роки, був учасником визвольних змагань.

В армії Сорохтей почав малювати обличчя,— спочатку портретні ескізи, пізніше — шаржі, карикатури. Його мінімалістські портрети показували саму сутність особистості,— відображення невипадкових рис обличчя, міміки і жестів, що в повній мірі передавало приреченість долі. Потрібно було перейти війну, щоби відмовитися від світу кольорів і проміняти його на кілька рис викривленого людського обличчя. У цьому жанрі він став висококласним майстром. Один його рисунок міг вартувати своєю розповіддю більше, ніж ретельний роман зі світлинами.

Закінчивши навчання, повернувся до Станіславова, працював вчителем малювання у Станіславівській українській гімназії (1920—1926 і 1929—1939). Недовго вчителював у снятинській гімназії (1926—1929).

Сорохтей працював у техніці рисунку й акварелі, рідше олії. Повні експресії графічні портрети (Т. Шевченка, І. Котляревського, Є. Гребінки, М. Менцинського, автопортрети та ін.), прикарпатські пейзажі, побутові картини, релігійні композиції (серія страстей Христових), натюрморти, численні карикатури стрільців і старшин УСС, учителів, церковних, культурних і громадських діячів (єпископа Г. Хомишина, І. Франка, М. Черемшини, М. Руданського, О. Новаківського, С. Крушельницької, С. Людкевича, В. Барвінсьхого, І. Боберського та ін.), ілюстрації до книги «Життя й пригоди Цяпки Скоропада» А. Тото-Долото (1926).

Учасник виставок ГДУМ, АНУМ, УСС у Львові; 2 міжнародні виставки дереворитів у Варшаві (1931); посмертні ретроспективні виставки творів Сорохтея у Станіславові (1942) і Львові (1970).

Помер Осип-Роман Сорохтей 28 листопада 1947р. у Станіславові (тепер м. Івано-Франківськ)

Загалом знайдено понад тисячу його творів. Вони, в основному, представлені у Львівській картинній галереї та Івано-Франківському художньому музеї.

Date: 2013-02-28 08:22 pm (UTC)
From: [identity profile] danka-v-dorozi.livejournal.com
дуже, дуже дякую за розповідь-знайомство з цією постаттю. Вперше чую, згадую як довідалася про Никифора Дровняка, пам'ятник якому біля Домініканського вже досить давненько сидить.

Date: 2013-03-01 08:42 am (UTC)
From: [identity profile] lerkar.livejournal.com
рада, що сподобалося!
сама вчора отримала культурний шок) знала про нього, але не так детально. треба буде ще сходити подивитися картини. і почитати про Никифора)

January 2014

S M T W T F S
    1234
567891011
12131415161718
19202122 232425
262728293031 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 19th, 2017 03:28 pm
Powered by Dreamwidth Studios